Piaskowanie cegły w pigułce

Piaskowanie cegły w pigułce

Piaskowanie jest procesem technologicznym polegającym na kształtowaniu bądź czyszczeniu dowolnej powierzchni z użyciem strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem piasku lub innych twardych cząsteczek. Drobinki uderzające o podłoże danej powierzchni odrywają z niej brud, nawet ten, który naprawdę mocno przylega do ściany i wydaje się nie do zdarcia. Piaskowanie jest podobne do szlifowania, jednakże czyszczone powierzchnie przy tej metodzie są o wiele gładsze. Metoda ta jest także idealna do czyszczenia trudno dostępnych naroży i zakrzywień. Bardzo często ma miejsce piaskowanie cegły. Co warto o tym wiedzieć? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do jego przeczytania.

 

Jakie ścierniwa są używane do piaskowania?

 Do piaskowania używany jest głównie piasek kwarcowy, ale bardzo często stosuje się także garnet. Garnet jest ścierniwem mineralnym, należącym do krzemianów. Nadaje się idealnie do piaskowania cegły na mokro bądź na sucho i wbrew pozorom jest bardziej wydajny niż piasek, a także lepiej chłonie wodę. Jest jednak droższy niż piasek. Może być stosowany także do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem. Do piaskowania jako ścierniwo jest także stosowana soda, która jest nie tylko bezpieczna dla człowieka, ale także dla środowiska. Występuje w postaci białych granulek. Może być używana do piaskowania na sucho oraz w osłonie wodnej.

 

Niskociśnieniowe piaskowanie cegły – jak wygląda?

Niskociśnieniowe piaskowanie cegły polega na tym, że sprężony strumień powietrza wybranego ścierniwa jest natryskiwany na wstępnie oczyszczoną powierzchnię. Piasek, odbijający się od cegły usuwa z niej zabrudzenia. Zależy to jednak od rodzaju ścierniwa, jaki rodzaj ścierniwa zostanie zastosowany, a także od wysokości ciśnienia. To, jaką porowatość uzyskamy, zależy również od ścierniwa. Możemy nawet usunąć lico z cegły, dzięki czemu cegła będzie poszarpana i porowata, co często jest efektem pożądanym. Piasek posiada bardzo ostre krawędzie, natomiast soda – zaokrąglone. Hydropiaskowanie jest natomiast metodą najbardziej osłabiającą. 

 

Piaskowanie cegły – najważniejsze informacji

Chcąc piaskować elewację z cegły w bardzo starym domu, należy wziąć pod uwagę fakt, że takie cegły mogą być osłabione przez wilgoć. Ponadto, zaprawa może posiadać zbyt dużą ilość wapna. Wtedy do piaskowania należy podchodzić z rozwagą i najlepiej najpierw wykonać je na małym fragmencie. Należy także wiedzieć, że piaskowania nie należy wykonywać na cegłach klinkierowych, ponieważ ich powierzchnia jest znacznie delikatniejsza w porównaniu do normalnie wypalonej cegły, w związku z jej podatnością na uszkodzenia. 

 

Piaskowanie w osłonie wodnej – co to takiego?

Piaskowanie w osłonie wodnej jest wykonywane bardzo często, nawet odnośnie piaskowania cegły. Piaskowanie w osłonie wodnej polega na tym, że przed strumień sprężonego powietrza z piaskiem jest doprowadzana niewielka ilość wody – dzięki temu możliwe jest ograniczenie pylenia w trakcie piaskowania. Praca przy osłonie wodnej przebiega o wiele sprawniej oraz jest o wiele bezpieczniejsza dla wykonujących ją osób. Nie zawsze jednak można korzystać z piaskowania w osłonie wodnej – jest to niezalecane między innymi w przypadku starych kamienic, pełnych wilgoci.

 

Piaskowanie cegły – przygotowanie

Do piaskowania cegły należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ceglany mur jest odpowiednio wytrzymały. W przypadku starego, zniszczonego i zwietrzałego muru należy go najpierw wzmocnić substancjami chemicznymi, ale można to zrobić także w trakcie piaskowania. Istotny jest także wybór odpowiedniego ścierniwa. Do cegły jest polecana mączka dolomitowa, piasek kwarcowy o właściwej frakcji, tłuczone szkło, drobinki metali czy pokruszone łupiny orzechów kokosowych. Należy również ustawić odpowiednie ciśnienie, a także ustalenie optymalnej odległości dyszy, z której wydostaje się kruszywo. Należy o tym wszystkim pamiętać, ponieważ dzięki temu piaskowanie przebiegnie prawidłowo, a cegły i spoina zostaną odpowiednio oczyszczone i nie ulegną uszkodzeniu. Przed przystąpieniem do piaskowania cegły należy także osłonić wszelkie okna czy parapety, aby nie uległy one zniszczeniu.

 

Czy piaskowanie niszczy ściany?

Piaskowanie cegły posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Korzyściami płynącymi z piaskowania jest przede wszystkim szybkość oraz skuteczność tej metody czyszczenia ścian. Co do wad, wymienia się inwazyjność, to znaczy powstałe w wyniku piaskowania mikrouszkodzenia zarówno cegieł, jak i zaprawy. Chcąc uniknąć takich uszkodzeń, należy zastosować piaskowanie niskociśnieniowe, w trakcie którego drobinki uderzają o ściany pod ciśnieniem 0,5-4 barów.  Piaskowanie cegły powinno się wykonywać z rozmysłem także w przypadku bardzo starych murów, gdzie cegły mogą być miękkie oraz osłabione przez występującą tam wilgoć. Podsumowując, piaskowanie odpowiednio wykonane nie zniszczy ścian, a jedynie nada im nowego wyglądu. Poleca się przeprowadzanie piaskowania najpierw na małym fragmencie, a dopiero potem na całej ścianie.

 

Related Post