Kim jest radca prawny?

Kim jest radca prawny?

Poszukując porady prawnej większość osób kieruje swoje kroki do adwokata. Tak się przyjęło, a profesja adwokata wiąże się z większą świadomością społeczną. Przypadkowy przechodzień bez trudu wyjaśni, kim jest rzeczony adwokat, natomiast podając obowiązki radcy prawnego może mieć nie lada problem. W większości przypadków podjęcie decyzji o konsultacji z adwokatem jest prawidłowe, ale warto zdawać sobie sprawę, że w całym systemie prawniczym nie posiadają oni monopolu na udzielanie porad prawnych. Tego typu usług mogą również udzielać radcowie prawni.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to przede wszystkim specjalista, który ukończył wyższe studia prawnicze i posiada dyplom zaświadczający o uzyskaniu takiego tytułu. Oprócz tego ukończył aplikację radcowską, pomyślnie zdał egzamin zawodowy oraz został wpisany na listę polskich radców prawnych. Możliwe są również inne drogi uzyskania niezbędnych kwalifikacji, jednak każda z opcji wymaga posiadania rozległej wiedzy prawniczej. Warto wiedzieć, że wiedza i umiejętności specjalisty są weryfikowane na różnych etapach jego pracy. Jednocześnie radca prawny, który praktykuje swój zawód, posiada obligatoryjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje każdemu klientowi pełną ochronę jego interesów.

Czym zajmuje się radca prawny?

Głównym obowiązkiem radcy prawnego jest udzielanie specjalistycznej pomocy prawnej. W tym ogólnym stwierdzeniu kryje się szereg złożonych czynności: sporządzanie różnego typu pism oraz opinii prawnych, reprezentowanie klientów przed sądami oraz przedstawicielami organów administracji publicznej, opiniowanie umów. W ramach specyfiki konkretnego zlecenia radca prawny może podejmować się również innych zadań, służących rozwiązaniu określonego problemu. Od lipca 2015 roku rozszerzył się zakres obowiązków i możliwości radcy prawnego, dzięki czemu, nie pozostając w stosunku pracy, może również reprezentować klienta w procesie karnym i karnoskarbowym.

Jak radca prawny wykonuje swój zawód?

Zdecydowana większość radców prawnych zakłada własne kancelarie, działając w ramach własnej działalności gospodarczej. Część kancelarii funkcjonuje jako spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego (partnerskiej, jawnej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej). Radca prawny może zatrudnić się w funkcjonującej na rynku usług prawniczym kancelarii lub ubiegać się o pracę w instytucji państwowej lub większym przedsiębiorstwie, które wymaga opieki prawnika.

Jak szukać radcy prawnego?

Wszystkie niezbędna informacje można oczywiście znaleźć w internecie. Kancelarie posiadają własne strony internetowe, na których informują o własnych usługach, a także zatrudnionych pracownikach. Poza tym informacje można znaleźć w tradycyjnych środkach przekazu, czyli w prasie i na portalach ogłoszeniowych. Warto również wiedzieć, że funkcjonuje spis kancelarii. Tworzą i administrują go Okręgowe Izby Radców Prawnych, które łączą prawników. Popularny sposób to również tzw. marketing szeptany.

Sprawdź również:

Radca prawny a adwokat

Radca prawny to profesja, która ma wiele wspólnego z zawodem adwokata, ale istnieją zasadnicze różnice, które odróżniają oba zajęcia. Podstawowa dotyczy formy wykonywania zawodu. Ich odrębność spowodowana jest przez czynniki historyczne. Radca prawny jako zawód pojawił się stosunkowo niedawno, bo w latach sześćdziesiątych. Na samym początku zajmował się obsługą prawną przedsiębiorstw, ale tylko w kilku kwestiach. Drogą do wykonywania zawodu w tamtym czasie była tylko możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Radca prawny nie mógł zatem pozostawać freelancerem tak, jak ma to miejsce w obecnych czasach. Z upływem lat zakres obowiązków radcy prawnego ulegał zmianie i coraz bardziej się rozszerzał, zbliżając się do działań i uprawnień adwokata. Ten zakres wciąż ulega zmianom. Początkowy obszar zainteresowań, który dotyczył tematów administracyjno-handlowych, zamienił się w możliwość reprezentowania klienta w niemal każdym obszarze prawa. Radca prawny udziela obecnie pomocy w zakresie spraw administracyjnych, cywilnych oraz rodzinnych.

Polecamy także:

 

Radca prawny czy doradca?

Wiele osób myli radcę prawnego ze specjalistą wykwalifikowanym do udzielania porad prawnych. Choć nazwa może wydawać się podobna, w rzeczywistości zawody bardzo się od siebie różnią. Radca prawny to wolny zawód, który nie może ulegać naciskom z zewnątrz, a jego umiejętności i wiedza potwierdzone są przez stosowne dyplomy uzyskane na uczelni. Radca prawny należy również do samorządów zawodowych (m.in. Okręgowa Izba Radców Prawnych czy

Krajowa Izba Radców Prawnych), które zapewniają wysoki poziom świadczonych usług. Samorządy zawodowe odpowiedzialne są za ustalanie egzaminów zawodowych oraz organizowanie aplikacji. W ten sposób każdy radca prawny posiada przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne do zawodu i w ten sposób może udzielać rzetelnych usług prawniczych. Doradca to natomiast specjalista, który ukończył studia prawnicze, ale nie posiada aplikacji ani egzaminu końcowego. Praca tych specjalistów polega głównie na tworzeniu pism procesowych albo udzielaniu porad prawniczych https://odfrankuj.org/dlaczego-orzeczenia-tsue-sa-tak-wazne-w-sprawach-kredytow-frankowych.

Related Post