Jaka jest dobra gładź szpachlowa?

Jaka jest dobra gładź szpachlowa?

Remont w domu oraz wykańczanie poszczególnych pomieszczeń to dla jednych przykra konieczność, a dla innych całkiem przyjemne doświadczenie. Jeżeli chcemy przeprowadzić remont, prawdopodobnie będzie nam potrzebny grunt malarski czy też grunt podtynkowy. W przypadku wykańczania pomieszczeń konieczne jest zastanowienie się nad tym, z jakiego rodzaju gładzi szpachlowej. Na szczęście, hurtownia chemii budowlanej to miejsce, w którym zakupimy różnego rodzaju gładzie.

Co warto wiedzieć o gładzi szpachlowej?

Gładź szpachlowa stanowi jeden z najczęściej kupowanych materiałów budowlanych. Przeznaczona jest ona przede wszystkim do wykończenia ścian w poszczególnych pomieszczeniach. Warto mieć świadomość tego, że istnieje więcej niż jeden rodzaj gładzi szpachlowej. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że każdy rodzaj gładzi ma do spełnienia dokładnie to samo zadanie. Jest nim oczywiście wygładzenie ścian w pomieszczeniu, w którym stosowana jest gładź szpachlowa. Warto byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje gładzi. Nie każdy z nich sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Z tego też względu warto byłoby mieć świadomość tego, czym właściwie charakteryzują się poszczególne rodzaje gładzi. Dzięki temu będziemy mogli dokonać satysfakcjonującego wyboru. Doskonale byłoby także zastanowić się nad tym, czy wygładzeniem ścian zająć się osobiście czy może lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie szpachlowania profesjonalistom. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnymi korzyściami oraz z pewnymi minusami. Trzeba zadecydować o tym, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku.

Jakie są rodzaje gładzi?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej gładzi, warto byłoby dowiedzieć się, jakie wyróżnia się ich rodzaje. Otóż okazuje się, że jednym z najpopularniejszych rodzajów gładzi jest gładź gipsowa. Niestety, trzeba mieć świadomość tego, że ta gładź wyjątkowo nie nadaje się do pomieszczeń zawilgoconych. Mowa tu przede wszystkim o łazienkach czy pralniach. Niestety, może ona nasiąkać wilgocią, co będzie skutkować odpadaniem tynku. Gładź gipsowa będzie jednak stanowić idealne rozwiązanie do salonu czy pokoju dziennego. Doskonale byłoby również pamiętać o gładziach polimerowych. Charakteryzuje je dość duża elastyczność. Ponadto, są one wyjątkowo odporne na wilgoć. Z tego też względu idealnie sprawdzą się w łazienkach, a także w kuchniach. Gładzie cementowe są zaś odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co stanowi niezwykle dobrą wiadomość. Na pewno ich atutem jest to, że nie pylą. Wyróżnia się także gładzie cementowo – wapienne. Posiadają one dość dużą odporność na wilgoć, dlatego co do zasady sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Jaka gładź do łazienki, a jaka do kuchni?

Jak już wspomniano wyżej, istnieje wiele rodzajów gładzi. Każdy producent chemii budowlanej posiada je w swojej ofercie. Trzeba więc wiedzieć, jaki rodzaj gładzi dobrać do konkretnego pomieszczenia. Jeżeli chodzi o kuchnię, zazwyczaj jest w niej dość wilgotno. Ma na to wpływ obecność kuchenki i gotujących się na niej potraw, często parujących. Nie bez znaczenia jest także obecność zlewu, w którym zmywamy przecież naczynia. Nie sposób więc nie zauważyć, że do kuchni przyda się gładź odporna na zawilgocenia. Warto więc zainwestować w gładź polimerową. Gładź cementowo – wapienna także może okazać się całkiem dobrym rozwiązaniem. Jaką gładź wybrać zaś do łazienki? Jeżeli chodzi o to pomieszczenie, najlepiej zdecydować się na zakup gładzi wapiennej lub wapienno-cementowej. Dlaczego właśnie tego typu gładzie? Przede wszystkim gładzie te są odporne na szkodliwe działanie grzybów oraz pleśni. Trzeba zaś przyznać, że bardzo często mamy z nimi do czynienia w łazienkach. Wszystko ze względu na panujące w nich zawilgocenia.

Zobacz również:

 

Gotowa czy sypka gładź?

Gotowe gładzie gipsowe możemy zakupić przede wszystkim w marketach oraz hurtowniach budowlanych. Najlepszym pomysłem będzie zastanowienie się nad tym, czy chcemy sięgnąć po gładź sypką czy też lepszym rozwiązaniem będzie gotowa gładź gipsowa. Największym atutem gładzi sypkich jest to, że nadaje się ona nawet do wyrównywania dużych nierówności. Najlepiej więc wykorzystywać właśnie tego rodzaju gładzie w starym budownictwie. Ponadto, dają się one szlifować mechanicznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gładzie gotowe mają też pewne minusy. Otóż przede wszystkim, korzystanie z tego rodzaju gładzi może wiązać się z pewnymi stratami materiałowymi. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie odmierzyć odpowiednią ilość gładzi. Jakie są zaś zalety i wady gładzi gotowych? Jeżeli chodzi o zalety, tą największą jest możliwość szybkiego zastosowania gładzi. Ponadto, gładź ta nie wymaga gruntowania. Możemy więc zaoszczędzić czas. Niestety, gładzie gotowe posiadają również pewne wady. Najpoważniejszą jest to, iż gładzie gotowe nie nadają się do nakładania grubych warstw. Warto byłoby więc przemyśleć jak najstaranniej to, jaki rodzaj gładzi będzie w naszym przypadku najlepszy. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie tego ocenić, można poradzić się fachowca.

Related Post