Dlaczego warto organizować imprezy firmowe?

W firmach, w których pracuje duża liczba ludzi, należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić im sprawną komunikację. Niemniej ważnym czynnikiem jest pozytywna atmosfera i przyjazne relacje między pracownikami. To dlatego często zapada decyzja o urządzaniu imprez firmowych.

Eventy firmowe —  na czym polegają?

Są to spotkania towarzyskie odbywające się poza czasem pracy. Mogą mieć miejsce np. w sali konferencyjnej lub w innej przestrzeni niezwiązanej z firmą — w hotelu, restauracji, czy barze. Zapraszane są na nie wszystkie zatrudnione w organizacji osoby oraz ich szefostwo https://axenation.com/pl/poznaj-nas/. Za przygotowanie imprez firmowych odpowiadają z reguły przedstawiciele działu zasobów ludzkich. W zależności od celu przyjmują one różny charakter -— mniej lub bardziej uroczysty. Może być to chęć integracji pracowników lub spotkanie np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 

Jakie są zalety imprez firmowych?

Fundamentem każdego przedsiębiorstwa są pracujący w nim ludzie. Powinno więc ono dążyć nie tylko do osiągania zysków, ale do stworzenia zgranego zespołu ludzi. Integracja pracowników zapewnia lepszą współpracę między nimi, a co za tym idzie, skutkuje owocowymi wynikami w codziennym wykonywaniu obowiązków. Głównym założeniem imprez firmowych jest więc zebranie pracowników w jednym miejscu po to, aby mogli się oni lepiej poznać i zacieśnić więzi. Jeśli stosunki niektórych osób nie uchodzą za serdeczne, to idealna okazja do tego, aby nad nimi popracować. W sytuacji konfliktów wesoły nastrój może pomóc w ich zażegnaniu. 

Kolejnym pozytywnym aspektem, jaki wynika z organizacji tego typu spotkań, jest poczucie przynależności do społeczności organizacyjnej. Osoby biorące udział w przyjęciu zaczynają się z nią bardziej utożsamiać. Choć podczas trwania eventu powinno się raczej unikać tematów zawodowych, dla niektórych to dobry moment na przedstawienie swoich pomysłów co do projektów, przyszłości i funkcjonowania firmy.

Imprezy firmowe to również dobra zabawa. Nieraz zdarza się, że po 8 godzinach spędzonych w pracy, nie ma się czasu na nic innego. Uczestnicząc w takich “posiedzeniach” można, choć na chwilę zapomnieć o codzienności i po prostu świetnie się bawić. 

Ci, którzy odmawiają brania w nich udziału, mogą być postrzegani w firmie, jako osoby wyniosłe lub wyizolowane. Jeśli więc ktoś nie ma ochoty na spędzanie czasu ze współpracownikami, powinien wykazać się kulturą i pojawić się tam, chociaż na chwilę.

Jak zorganizować event firmowy?

To zadanie spoczywa zwykle na osobach pracujących w działach HR lub PR. Mogą one samodzielnie podjąć się roli organizatorów lub wynająć do tego profesjonalną firmę. W dzisiejszych czasach zaproszenia wysyłane są pocztą elektroniczną, a udział pracowników w takich imprezach jest całkowicie dobrowolny. Jeśli odbywają się poza miejscem pracy, podstawą jest wynajem sali oraz catering https://axenation.com/pl/wieczor-kawalerski-krakow/. Należy wybrać taką przestrzeń, aby pomieścić w niej wszystkich pracowników. Jest to ważne, szczególnie gdy zaproszenie pozwala na zabranie ze sobą osoby towarzyszącej.

Spotkanie firmowe to nie wesele. Oczywiście mile widziana jest obecność alkoholu, natomiast niewskazane jest zamawianie zbyt dużej jego ilości. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń związanych z nadmiernym spożyciem napojów procentowych.

Koszty eventów firmowych pokrywa pracodawca. W przypadku wyjazdów integracyjnych wydatki związane z dojazdem ponosi pracownik.

Propozycje miejsc na imprezy firmowe

Przed organizacją imprezy trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Czy ma mieć ona formalną oprawę? W jakim miesiącu ma się odbyć? Czy jej charakter jest wyjazdowy? Odpowiedzi na te podstawowe pytania pozwolą na wybór odpowiedniego miejsca. Klasyczną lokalizacją jest wspomniana już restauracja i hotel. Można puścić wodze fantazji i pokusić się o bardziej wyszukane atrakcje. Dużą popularnością cieszą się:

  • pikniki;
  • imprezy przebierane;
  • art building;
  • gry zespołowe.

Imprezy firmowe na świeżym powietrzu organizuje się wiosną i latem. Prowadzenie konwersacji i spożywanie posiłków na łonie natury niewątpliwie mają swój urok. Dosłowne potraktowanie pikniku — przygotowanie kocu na trawie i jedzenia w koszykach — dodatkowo uatrakcyjnia spotkanie.

Interesującym pomysłem jest obowiązek założenia śmiesznego stroju. Każdy pracownik może wykazać się kreatywnością i założyć uszyte przez siebie przebranie. Można potraktować ten czas jako okazję do wspólnych wygłupów. Dzięki temu niejednokrotnie “topnieją lody” pomiędzy pracownikami.

Czym z kolei jest art building? Ta koncepcja polega na realizacji jednego artystycznego projektu za pośrednictwem kilku teamów. Uczestnicy imprezy dzieleni są losowo na kilka zespołów. Zadaniem każdego z nich jest przygotowanie fragmentu jednego, dużego obrazu. Końcowy efekt musi składać się z pasujących do siebie elementów. Wydzielone grupy muszą więc ze sobą współpracować tak, aby stworzyć jedno, logiczne malowidło.

Do gier zespołowych zalicza się m.in. kalambury oraz modyfikacje znanych teleturniejów, z czego najbardziej znane są “Jaka to melodia?” i “Jeden z dziesięciu”. 

 

Related Post