Klimatyzacja dla domu – wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć

Klimatyzacja już jakiś czas temu stała się standardem w galeriach handlowych oraz sklepach wielkopowierzchniowych w naszym kraju. Jej obecność nie dziwi już nikogo – zwłaszcza, że jest poparta popytem na nią, który z kolei wywołany jest przez globalne ocieplenie i stale rosnące temperatury w naszym kraju. Powoli klimatyzacja przedziera się również do domów i mieszkań prywatnych. Czy to dobre zjawisko? Czy i my powinniśmy postawić na coś takiego, jak klimatyzacja dla domu? A może okaże się to błędem? W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę na wszystkie jej pozytywne i negatywne aspekty.

Klimatyzacja dla domu a zdrowie jego mieszkańców

Istnieje bardzo powszechne przekonanie, że klimatyzacja dla domu źle wpływa na zdrowie jego mieszkańców – zwłaszcza, że działa cały czas. Jest to błędne stwierdzenie, wypracowane przede wszystkim na bazie złych doświadczeń związanych wyłącznie z niewłaściwym użytkowaniem klimatyzatora. Jeżeli będziemy z niego korzystać w sposób właściwy, a przede wszystkim dbać o jego odpowiedni stan, klimatyzacja nie tylko nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, ale też poprawi jego stan, tworząc optymalne warunki dla naszego organizmu.

Zalety wprowadzenia klimatyzacji we własnym domu

Jedną z podstawowych zalet klimatyzacji dla domu jest fakt, o którym wspomnieliśmy już wcześniej – tworzenie przez nią optymalnych warunków do życia. Klimatyzacja pozwala utrzymać wilgotność powietrza oraz jego temperaturę na najlepszym dla naszego organizmu poziomie, dzięki czemu nie tylko będziemy funkcjonować lepiej, ale i będziemy lepiej spać. Jak z kolei wiadomo, wypoczynek jest podstawą dbania o własne zdrowie.

Klimatyzacja jest czymś bardzo wygodnym, pozwalającym komfortowo spędzać wolne dni. Jej ogromną zaletą jest jej prosta instalacja i równie banalne użytkowanie – większość klimatyzatorów wyposażona została w mnóstwo funkcji dostępnych  z poziomu prostego i intuicyjnego panelu sterowania (lub pilota). Klimatyzację można też wykorzystać do oczyszczania powietrza – taką funkcję posiadają nowoczesne klimatyzatory z możliwością instalacji i wymiany filtrów.

Z czym trzeba się liczyć inwestując w klimatyzację dla domu?

Jeżeli postawimy na klimatyzację dla domu, nie możemy traktować klimatyzatora jak mebla, który stoi w miejscu i o którego nie trzeba w żaden sposób dbać. Jest to urządzenie wymagające od nas sporo uwagi (o przyczynach tej sytuacji mówiliśmy już w akapicie opisującym jego wpływ na zdrowie mieszkańców domu, w którym się znajduje). Kupując go pamiętajmy więc, by liczyć się z:

  • koniecznością jego regularnego czyszczenia – klimatyzator jest urządzeniem, przez które przez cały dzień przechodzi często bardzo wilgotne powietrze; nic więc dziwnego, że w jego wnętrzu zbierają się wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby i pleśnie; to właśnie one są obwiniani za negatywny wpływ na zdrowie – z uwagi na to warto regularnie przyglądać się stanowi naszego klimatyzatora i dokonywać gruntownego czyszczenia – zwłaszcza w miesiącach jego intensywniejszej pracy, a zatem przede wszystkim latem; jeśli sami sobie z tym nie radzimy, powierzyć to profesjonaliście od klimatyzacji dla domu;
  • odpowiednim jego ustawieniem – nie możemy się spodziewać, że klimatyzacja będzie działała w optymalny dla nas sposób już po jej pierwszym włączeniu (chyba że zainwestujemy w klimatyzator z wyższej półki, potrafiący dostosować się do panujących na zewnątrz warunków i po prostu samodzielnie ustawić wszystkie opcje za nas); dlatego też eksperymentujmy z ustawieniami, starając się wybrać takie, które sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku; szczególną uwagę zwracajmy na temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach – wiele urządzeń pozwala bowiem na ustanowienie odrębnej dla każdego z nich. Przydatne, jeśli chcemy spać w mniejszej temperaturze, a funkcjonować – w nieco większej;
  • wymianą filtrów – jeżeli nasz klimatyzator został wyposażony w filtr oczyszczający powietrze, koniecznie go wymieniamy, zgodnie z zaleceniami jego producenta – tylko w tym przypadku będzie on spełniał swoją funkcję;
  • regularnym przeglądzie – poza standardowym procesem czyszczenia, warto, aby na nasz klimatyzator regularnie spoglądał znający się na temacie fachowiec, sprawdzając go pod kątem technicznym. Jeżeli nic się z nim nie dzieje, nie działa za głośno i nie przeszkadza nam za bardzo, powinniśmy to robić przynajmniej raz do roku.

Podsumowanie

Klimatyzacja dla domu jest czymś, czym interesuje się coraz więcej Polaków – w szczególności tych, którzy źle znoszą upały. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem te są coraz bardziej doskwierające. Decydując się na nią pamiętajmy, aby nie ufać społecznym mitom związanym z użytkowaniem jej, w tym w szczególności tym związanym z negatywnym jej wpływem na nasze zdrowie. Ten rzeczywiście jest możliwy do osiągnięcia, ale tylko przy niewłaściwej jej eksploatacji i braku regularnego jej czyszczenia. Jeżeli jednak do wszystkiego podejdziemy w sposób logiczny, dbając o to, by klimatyzator był czysty i odpowiednio ustawiony, nie musimy obawiać się absolutnie niczego.

Related Post