Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, to problem coraz większej grupy kobiet. Jest to problem częsty, ale niestety wstydliwy, dlatego niewiele osób chce udać się z nim do lekarza. Należy jednak pamiętać o tym, że nieleczony przerodzi się w jeszcze bardziej uciążliwe popuszczanie moczu. Jednak sam fakt nietrzymania moczu nie jest tak uciążliwy w porównaniu do nieprzyjemnej woni, jaką roztacza.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, problem dotyczył głównie osób starszych, niedomagających i nie była to duża liczba. Coraz częściej skarżą się na nietrzymanie moczu nie tylko osoby po menopauzie, ale nawet w okresie dorastania. Jest to dolegliwość, która znacznie ogranicza radość życia, ponieważ wyklucza niektóre czynności lub rozrywki. Dlatego warto z nią walczyć i jak najszybciej wprowadzić działania, które przywrócą mięśnie pęcherza do prawidłowego stanu. Warto jednak poznać przyczynę choroby, to skąd się wzięła, jakie działanie lub jego brak ją powodują oraz jak leczyć.

Skąd problem się bierze?

Sposoby leczenia nietrzymania moczuDzisiejsze życie bardzo różni się od tego, które poprowadziły nasze mamy i babcie. Dieta obfituje w niezdrowe pokarmy oraz napoje, które niszczą nie tylko zdrowie, odporność czy samopoczucie. Sięgamy często po pożywienie, które bogate jest w cukier, tłuszcze trans, nawozy lub jest modyfikowane genetycznie. Wszystko to negatywnie oddziałuje na organizm oraz bardzo pogarsza stan zdrowia. Do tego dochodzi prędkość, z jaką spożywamy posiłki. Powinny być one dobrze przeżuwać, powoli i na siedząco. Tymczasem najczęściej posiłki jedzone są w biegu, byle jak i co najgorsze: jakiekolwiek. Życiu towarzyszy ciągły stres, gonitwa za karierą i pieniędzmi oraz dobrobytem. Prowadząc taki tryb życia, nie mamy co liczyć na zdrowie i dobre samopoczucie. Tutaj zwykle pojawia się też problem nietrzymania moczu.

Spowodowany jest często nadmierną ilością kofeiny, która gości w bardzo dużych ilościach w diecie praktycznie każdego. I tyczy się to nie tylko kawy, ale także herbaty czy napojów energetycznych. Czym zastąpić zbawienną kofeinę, która pozwala na naładowanie akumulatorów przed kolejnym dniem w pracy? Najlepiej czymś naturalnym, co nie tylko pobudzi, ale będzie też nieuzależniające i przyniesie korzyści zdrowotne. Można tutaj zdecydować się na przykład na zieloną herbatę, yerba mate, guaranę, ashwagandhę i wiele innych. Wbrew pozorom wybór jest dość spory i nie trzeba wypijać hektolitrów kawy, aby przeżyć kolejny dzień. Podziękuje nam za to układ moczowy oraz wiele innych organów. Ważne jest także wprowadzanie zdrowych pokarmów do diety. Do dyspozycji mamy potężne ilości roślin od owoców i warzyw poprzez orzechy, nasiona i kiełki. Zdrowa dieta nie tylko pomoże w leczeniu nietrzymania moczu, ale także w wyleczeniu wielu innych dolegliwości.

Ćwiczenia w domu na pęcherz

W leczeniu nietrzymania moczu bardzo ważne są ćwiczenia. Za to, jak często oddajemy mocz oraz ile jesteśmy w stanie wytrzymać, odpowiadają mięśnie kegla. Im są one mocniejsze, tym lepsze trzymanie moczu. Warto opóźniać wizyty w toalecie do maksimum, aby jak najdłużej mięśnie były napięte. Jeśli nie jesteśmy w stanie wytrzymać zbyt długo z pełnym pęcherzem, można stopniowo zwiększać ilość czasu pomiędzy wizytami w toalecie. Dobrym ćwiczeniem jest też zaciskanie i odpuszczanie mięśni po 10 razy przynajmniej 3 razy dziennie. Jest to bardzo proste ćwiczenie, które możemy wykonywać w każdej pozycji i w każdym miejscu. Do diety warto też wprowadzić żurawinę, która sprawia, że zapach moczu nie jest tak nieprzyjemny. 

Kiedy niezbędne są pieluchomajtki?

Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których konieczne są doraźne środki, jak pieluchomajtki. Stosowane są one u osób starszych, które mają problem z nietrzymaniem moczu oraz tych leżących, którzy z powodu choroby, nie są w stanie wyjść do toalety. W takich wypadkach pieluchomajtki są zbawienne i stanowią duże ułatwienie. Prawidłowo dopasowane, doskonale przylegają, zapobiegają przeciekaniu oraz są komfortowe w noszeniu. Dużą ich zaletą jest także ich dyskrecja, która ma znacznie przede wszystkim u osób poruszających się. Pieluchomajtki, aby zachować jak najlepszy komfort oraz uniknąć odparzeń, powinny być dobierane odpowiednio do pory roku. W zimie polecane są grubsze, zaś na lato bardziej przewiewne.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w lecie ze względu na wysokie temperatury odczuwamy gorąco oraz wysuszenie błon śluzowych przełyku i gardła, a co za tym idzie, pijemy też znacznie więcej płynów, więc oddawanie moczu jest wzmożone. Tak więc na lato konieczna jest nie tylko przewiewna bielizna, ale też bardziej chłonna. W zimie płynów pijemy mniej i częściej sięgamy po ciepłe posiłki, ale te więcej czasu spędza się w domu i zażywa znacznie mniej ruchu. Dlatego pieluchomajtki na zimę, powinny być wygodne, niewżynające się w skórę, ale też dobrze dopasowane, aby podczas siedzenia czy leżenia nie dochodziło do przeciekania. O wyborze rodzaju pieluchomajtek, ich chłonności, przepuszczalności powietrza itp. Powinno decydować to, czy osoba jest na stałe w łóżku, czy odbywa spacery oraz jak duży jest problem z nietrzymaniem moczu.

Related Post