Jakie są sprawdzone sposoby na zaparowane okna?

Jakie są sprawdzone sposoby na zaparowane okna?

Jakie są sprawdzone sposoby na zaparowane okna? Zaparowane okno o tejże porze roku to niemal codzienność bardzo wielu osób. Gdy pada deszcz czy też śnieg, to jesteśmy zmuszeni do noszenia parasoli, ciepłych kurtek oraz kaloszy. Staje się to dla nas niemal codziennością. Na zewnątrz,, szaro oraz ponuro, a po stronie wewnętrznej okien znajduje się skroplona para wodna.

Mokre okna po nocy są problemem, z którym się boryka wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli to dotyczy także Ciebie, to przede wszystkim postaraj się znaleźć swoje źródło problemu. Sprawdźmy, czy wentylacja działa w sposób sprawny. Zmierzmy również sam poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Musi wynosić około 40-50 procent. Jeśli czynności te mamy już za sobą, wszystko prawidłowo działa, a na szybach osadza się nadal wilgoć, to mamy dla Ciebie kilka domowych sposobów, które sprawdzą się wręcz idealnie.

Włączajmy okap podczas gotowania

Jakie są sprawdzone sposoby na zaparowane okna?
Jakie są sprawdzone sposoby na zaparowane okna?

Jeśli zauważamy, że najwięcej pary wodnej osadza w kuchni na oknach czy też w salonie z aneksem kuchennym, to już wiemy jak temu zaradzić. Pomieszczenia te, zaraz obok łazienki, cechuje się poziomem najwyższym wilgotności w domu. Przygotowują posiłki dla całej rodziny, generujemy spore ilości pary wodnej. Jeśli nie włączymy okapu, to para nie znajdzie w żadnym wypadku ujścia i się osadzi na szybach. Wniosek jest bardzo prosty. Zawsze podczas gotowania należy włączać okap.

Pianka do golenia czy też gliceryna

Czym powinniśmy myć okna, aby nie parowały? Czym szyby pokryć? Na rynku jest dostępna cała gama produktów, która ma pomóc wyeliminować problem parowania plastikowych okien od wewnątrz. Jednak są to środki chemiczne i nie wiadomo do końca, jak ich rozpylenie regularnie wpłynąć może na nasze zdrowie. Istnieją na szczęście także domowe, również skuteczne oraz o wiele tańsze sposoby, które nam pozwolą się uporać z problemem okien parujących.

Pierwsza kwestia to pianka do golenia. Rozsmarowanie jej na szybach sprawi, że na ich powierzchnia nie będzie się osadzała para wodna. Musimy jednak się uzbroić w cierpliwość, gdy będziemy ściągać nadmiar z okien preparatu – przygotujmy się na to, że zajmie nam to troszkę czasu.

Drugim produktem jest gliceryna. Pokrycie szyb cienką warstwą roztworu z gliceryny oraz alkoholu sprawi, że para wodna się będzie osadzała w znacznie mniejszym stopniu.

W sieci krążą także porady, które dotyczą, aby posmarować szybkę rozkrojonym ziemniakiem czy też rozkrojoną cebulą, jednak wiele osób takowych rozwiązań nie poleca się. Po pierwsze z uwagi na to, że na szybach pojawiają się smugi, po drugie z powodu samego zapachu. Chyba, że chcemy wygnać ze swojemu domu niechcianych gości z domu. Wystarczy, że posmarujemy szyby cebulą, a efekt będzie murowany.

Osuszone powietrze na walkę z zaparowanymi szybami

Osuszacze powietrza rozstawione w domu to także sprawdzony oraz skuteczny sposób na zaparowanie szyby. Możemy wybrać pochłaniacze wilgoci w granulkach czy też tabletkach lub też pochłaniacz elektryczny. Granulki oraz tabletki to bardzo proste w zastosowaniu oraz wyjątkowo tanie sposoby na pozbycie się samego nadmiaru wilgoci. Elektryczne pochłaniacze to urządzenia bardziej złożone, które kontrolują na bieżąco poziom wilgotności powietrza w domu.

Wietrzmy mieszkanie, a zapobiegniemy zaparowanym szybom

Sposób ten jest stary jak świat. Należy często wietrzyć mieszkanie. Domy nowoczesne są wyposażone w bardzo szczelne okna oraz także skuteczne systemy izolacyjne, które działają troszkę jak termos. Gromadzą całe ciepło oraz wilgoć w środku. Jeszcze dwadzieścia lat temu problem zaparowanych okien nie był taki powszechny. W domach montowano wówczas drewniane okna, które może nie były takie szczelne, jak plastikowe, jednak umożliwiały we wnętrzu utrzymanie mikroklimatu zdrowego. Obecnie jedynym sposobem na pozbycie się wilgoci z domu jest wentylacja odpowiednia oraz wietrzenie częste mieszkania czy też rozszczelnianie okien.

Suszarka automatyczna to wróg okien zaparowanych

Niezmiernie dużo wilgoci generują suszarki z praniem, które są rozstawione w mieszkaniu. W domach szczególnie, w których mieszkają małe dzieci, pralka pracuje cały czas, a na wysuszenie czekają w zasadzie całe sterty prania. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup automatycznej suszarki. Dzięki temu urządzeniu nie tylko się pozbędziemy nadmiaru wilgoci z domu, ale także, wyrzucając suszarki tradycyjne, zyskamy mnóstwo miejsca. To jednak nie wszystko. Jeśli od razu po zakończeniu całego cyklu suszenia wyciągniemy ubrania z urządzenia oraz je starannie poskładamy, nie będziemy musieli ich w ogóle prasować. Ubrania będą miękkie, bardzo miłe w dotyku oraz także gotowe do włożenia do szafy. Czyż to nie jest miła perspektywa? Jak najbardziej tak.

Jak widzimy sposobów na zaparowane okno jest wiele. Wybierzmy taki, który odpowiada nam najbardziej. Warto przetestować wszystkie propozycje. Póki nie sprawdzimy to nie przekonamy się o działaniu danego sposobu. Nie ma w tym niczego skomplikowanego, a wręcz sposoby te są bardzo łatwe.

Related Post