Dzieci chodzą do lekarza ortopedy

Dzieci chodzą do lekarza ortopedy

Dzieci chodzą do lekarza ortopedy – lekarz ortopeda diagnozuje i leczy schorzenia związane z narządem ruchu nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Pierwszą wizytę u lekarza tej specjalności należy odbyć już w okresie niemowlęcym, aby sprawdzić, czy pośladki rozwijają się prawidłowo. Co warto wiedzieć o najmłodszym konsultantze ortopedycznym? Oto krótki poradnik dla rodziców.

Kiedy warto zabrać dziecko do chirurga plastycznego?

Rodzice niemowląt często zastanawiają się, kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do konkretnego specjalisty. Niektóre wizyty mają charakter czysto profilaktyczny, inne powinny odbywać się z określonych wskazań medycznych. Otóż ​​pierwsza wizyta u lekarza ortopedy była w niemowlęctwie. W tym czasie musimy sprawdzić, czy pośladki dziecka rozwijają się prawidłowo. Lekarz wykonuje USG, które może wykryć wszelkie nieprawidłowości. Ważne jest, aby wizyta odbyła się w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia dziecka. Następny raz zdarza się zwykle dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie samodzielnie siadać. Ostatnia wizyta profilaktyczna ma miejsce, gdy maluch zaczyna chodzić. Oczywiście w tym czasie mogą zaistnieć powody, dla których konieczna będzie ponowna wizyta u ortopedy, ale istnieją szczególne wskazania medyczne do takiej wizyty.

O co powinni martwić się rodzice małych i starszych dzieci?

Wizyty profilaktyczne u ortopedy odbywają się zazwyczaj tylko w pierwszym roku życia dziecka. Jednak na późniejszych etapach należy uważnie monitorować małe dzieci, aby jak najszybciej wykryć wszelkie odchylenia od normalnego zachowania. Na co należy zwrócić uwagę? U niemowląt powodem do niepokoju może być znaczne opóźnienie rozwoju fizycznego narządu ruchu. Jeśli 9-miesięczne dziecko nie potrafi samodzielnie usiąść, a 1,5-latek nie może samodzielnie chodzić, warto udać się do ortopedy. Miejmy na uwadze, że nie wszystkie dzieci rozwijają się zgodnie z książką, ale powiedzmy, że opóźnienie może wynosić 3 miesiące na początku i około 6 miesięcy później. Po tym czasie rodzice powinni zabrać dziecko na wizytę do specjalisty. U starszych dzieci często to deficyt postawy dziecka skłania rodzica do wizyty u ortopedy. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko jest apatyczne, źle stawia stopy podczas chodzenia lub nie może długo stać w pozycji siedzącej, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Pielęgniarka szkolna może również kierować wizytami podczas kontroli profilaktycznych. Nie mają możliwości postawienia ostatecznej diagnozy, nie mówiąc już o wdrożeniu konkretnych terapii. Dlatego potrzebna jest fachowa pomoc.

Jak wygląda pójście z dzieckiem do ortopedy?

Z wizytą u ortopedy różnie bywa – tak naprawdę wszystko zależy od wieku dziecka i jego chęci do współpracy. Jeśli to dziecko, wizytom zwykle towarzyszy płacz, ale nie musisz się tym martwić. Dziecko boi się tego, co może się stać, ale samo badanie nie sprawia mu bólu. Pamiętaj, że pielucha powinna być rozpięta podczas USG, ale nie powinna być całkowicie zdejmowana, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niemowlęta są badane, a przebieg badania określa lekarz – nie są proszone o wykonanie określonych czynności, ponieważ nie rozumieją instrukcji. Inaczej jest w przypadku starszych dzieci, na przykład lekarz może poprosić je o zrobienie kilku kroków. Podobnie jak w przypadku niemowląt, samo badanie nie powinno być bolesne, ale może powodować lekki niepokój i strach. Lekarz może zlecić inne badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie lub ultradźwięki.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy dziecięcego?

Dzieci chodzą do lekarza ortopedy
Dzieci chodzą do lekarza ortopedy

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy chirurga ortopedy dziecięcego w ramach NFZ, potrzebujesz skierowania. Najczęściej przepisuje je lekarz rodzinny, ale mogą je również przepisać lekarze innych specjalności. Ze skierowaniem należy zgłosić się do poradni na umówiony termin wizyty. Zwykle czeka się kilka tygodni, ale w niektórych przypadkach pacjent może zostać przyjęty od razu. Przy korzystaniu z usług komercyjnych nie wymagamy skierowań. Przynieś wyniki testu na wizytę (jeśli ją masz). W przypadku starszych dzieci przygotujmy je w odpowiedni sposób do wizyty. Wyjaśnijmy, dlaczego idziemy do lekarza i jakie czynności on wykona. Podkreślmy, że podczas badania dziecko powinno zachowywać się naturalnie i nie rozwijać „naszych mocnych stron”, takich jak jego postawa. Konsultacje ortopedyczne najczęściej odbywają się w warunkach stacjonarnych, jednak w przypadku dłuższego leczenia specjalista może zdecydować się na rozmowę telefoniczną z rodzicami. Czasami prosi też o krótki filmik, pokazujący np. jak dziecko chodzi w danym bucie. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli zauważysz niepokojące objawy. Może to wpływać na normalny rozwój małych dzieci w późniejszym życiu.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Related Post