Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania?

Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania?

Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania? Wydawać by się mogło, że osoby, które kupiły nieruchomości mogą od razu otrzymać do nich klucze. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Po drodze odbywa się m.in. odbiór techniczny mieszkania. Czym się on cechuje? Jak się do niego przygotować? Kiedy można liczyć na to, że deweloper wręczy klucze do konkretnej nieruchomości?

Odbiór techniczny mieszkania

Wiele osób myśli, że wystarczy załatwić wszelkie formalności u notariusza, by można było zacząć przeprowadzkę do swojej nowej nieruchomości. W praktyce dzieje się jednak inaczej. Aby to było możliwe, należy nie tylko podpisać akt notarialny, ale także przygotować się na odbiór techniczny mieszkania. Na pewno tego zagadnienia nie powinno się traktować po macoszemu. Niektóre osoby tak zaś natomiast robią… Spieszy im się z przeprowadzką, dlatego podchodzą do tej sprawy mocno lekceważąco. Warto natomiast wyjaśnić, że odbiór techniczny mieszkania od dewelopera polega na sprawdzeniu, czy wszystkie punkty zawarte w umowie zostały należycie spełnione. Zakup nieruchomości (szczególnie w dzisiejszych czasach) jest kosztowny. Często ludzie zbierają pieniądze całe życie, by pozwolić sobie na taki wydatek. Niekiedy wspomagają się kredytami hipotecznymi nawet na… kilkadziesiąt lat. Stawka jest zatem spora, dlatego absolutnie nie można niczego tutaj lekceważyć. Musisz przygotować się do odbioru technicznego mieszkania, by mieć pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niektórzy przystępują do tego zadania samodzielnie. Inni decydują się na wynajmowanie profesjonalnych fachowców, którzy są bardzo doświadczeni w ramach tego zagadnienia. Co powinno być sprawdzone? Najkrócej rzecz ujmując odbiór techniczny mieszkania polega na zweryfikowaniu, czy dana nieruchomość nadaje się do użytkowania oraz czy nie ma w niej żadnych widocznych usterek natury technicznej itp. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, to nie wahaj się o tym mówić. Pamiętaj, że tutaj chodzi o bardzo duże pieniądze. Lepiej zatem zawczasu zadbać o swoje interesy.

Dlaczego warto skorzystać z listy kontrolnej?

Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania?
Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania?

Zdecydowałeś się na samodzielny odbiór techniczny mieszkania? W ten sposób możesz oczywiście zaoszczędzić trochę pieniędzy. Eksperci, którzy podejmują się tego zadania, nie są tani. Mamy tutaj jednak też drugą stronę medalu. Do odbioru technicznego mieszkania należy się stosownie przygotować, by dokładnie wiedzieć, na co należy zwracać swoją uwagę. Co jest tutaj bardzo istotne? Na pewno przyda Ci się lista kontrolna. Warto sobie tam wszystko dokładnie zapisać. Co powinno być zaś zweryfikowane w czasie odbioru technicznego konkretnej nieruchomości? Na pewno chodzi o gabaryty. Obecnie metr kwadratowy kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy PLN. Tej sprawy nie wolno zatem marginalizować. W celu sprawdzenia powierzchni możesz skorzystać np. z profesjonalnych narzędzi laserowych (mierniczych). Przyda Ci się także poziomica. Po to, aby sprawdzić, czy ściany oraz podłogi są równe. Teoretycznie wydaje się to groteskowe, ale nie można tutaj odpuszczać. Niestety, są bowiem na rynku deweloperzy, którzy nie gwarantują usług na odpowiednio wysokim poziomie. Musisz zaś dbać o swoje interesy. Jeśli w wyniku pomiaru wyjdzie Ci, że np. ściana w salonie nie jest równa, to trzeba to bezwzględnie zgłosić. Co jeszcze jest sprawdzane w trakcie oględzin? Chodzi o rozmieszczenie konkretnej nieruchomości. Chciałeś mieć kuchnię zaraz obok łazienki? Zależało Ci na tym, by do tych pomieszczeń docierały promienie słoneczne? Trzeba zatem sprawdzić, czy na żywo wszystko wygląda tak samo, jak na projektach. Istotne jest również to, aby zweryfikować standard drzwi (nie tylko zewnętrznych, lecz tak samo zewnętrznych). Podobnie postępuj z oknami. Wszystko powinno być zbieżne z początkowymi ustaleniami.

Kiedy można odebrać klucze do swojej nieruchomości?

Dużo na tej płaszczyźnie zależy właśnie od odbioru technicznego mieszkania. Super byłoby, gdybyś w czasie sprawdzania nie zauważył ani jednej usterki. Wówczas można w 100% zakończyć formalności oraz odebrać klucze do wymarzonego mieszkania. Są jednak sytuacje, kiedy nie ma tak kolorowo… Pamiętaj, żeby w razie czego nie wahać się walczyć o swoje interesy. Z Twoich pomiarów wynika, że mieszkanie jest o jeden metr kwadratowy za małe? Teoretycznie możesz na to machnąć ręką i zapłacić tyle, ile zostało ustalone. Pamiętaj jednak, że ceny za metr kwadratowy kształtują się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy PLN. W takiej sytuacji możesz odmówić przyjęcia kluczy (tym samym umowa nie zostanie sfinalizowana) albo najzwyczajniej w świecie wynegocjować lepszą cenę. Jeśli zaś np. usterka dotyczy tego, że ściany nie są równe lub drzwi zostały wykonane z kiepskiego materiału itp. to również te zagadnienia powinny być zgłoszone. Wówczas wtedy jeszcze nie odbierzesz kluczy do mieszkania. Będzie je miał deweloper, by móc swobodnie usunąć usterki. Prawa Klienta w czasie nabywania nieruchomości są coraz bardziej chronione. Warto z tego korzystać. Zgodnie z przepisami deweloper (po zgłoszeniu usterek) będzie miał miesiąc na ich usunięcie.

Related Post