Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko – pomoc rodzinom z uzależnieniem

Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko - pomoc rodzinom z uzależnieniem

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która występuje u osób nadużywających spożywanie napojów wysokoprocentowych. Uzależnienie to dotyka coraz większą ilość osób, a co najgorsze, dotyczy nie tylko samych pijących, ale także ich rodziny i bliskich. Jak rozpoznać alkoholika? Które zachowania uzależnionego mogą świadczyć o poważnym problemie? Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko?  Jak uchronić młodych ludzi przed pijącymi opiekunami? Czy odwyk dla alkoholika może pomóc jego rodzinie?

Cechy alkoholika – jak rozpoznać problem?

zaszycie alkoholowe cena PoznańWiele ludzi w celu rozrywki, oderwania oraz codziennego odstresowania sięga po alkohol. Niektórzy robią to sporadycznie, inni częściej. Jeszcze inni picie uważaj za normalne oraz nie widzą problemu w częstym jego spożywaniu. To właśnie tę ostatnią grupę można nazwać chorymi, którzy zatracili się w nałogu. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy używki wysokoprocentowe przynoszą stałą ulgę i zatracenie, a sam organizm domaga się dostarczenia mu pewnych substancji uzależniających. Tak właśnie można określić alkoholizm. Choroba, która polega na stałym lub okresowym przyjmowaniu środków odurzających w postaci alkoholu, z powodów emocjonalnych, jak również działania psychicznego czy potrzeb i przyzwyczajeń fizjologicznych organizmu.

Jak zatem rozpoznać czy dana osoba jest alkoholikiem? Kiedy pojawia się problem? Jak zachowuje się ktoś kto jest uzależniony? Komu potrzebna jest terapia alkoholowa?

Głównymi cechami alkoholika są przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • spowolniona, niezrozumiała mowa,
  • często zaczerwieniona twarz,
  • bezsenność,
  • rozszerzone źrenice,
  • bóle brzucha, często wymioty,
  • drżenie rąk i innych mięśni,
  • utrata pamięci,
  • powtarzanie tych samych zdań i wielokrotne opowiadanie jednego zdarzenia,
  • wiele innych.

Osoby borykające się z alkoholizmem ponadto często uciekają od społeczeństwa, stwarzając sobie sytuacje do picia. Zaczynają się chować przez bliskimi, którzy najczęściej w tych okolicznościach ganią oraz karcą pijącego. Jednak głód alkoholowy może być tak duży, że chorzy dopuszczają się kłamstw i krętactw, aby tylko dostarczyć organizmowi uzależniająca substancję. Na propozycję leczenia uzależnień alkoholowych  reagują złością, często krzykiem lub zobojętnieniem.

Czy takie zachowanie ma wpływ tylko na pijącego? W jakiej sytuacji znajduje się rodzina uzależnionego? Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko, jego życie i rozwój?

Wpływ alkoholizmu rodziców na dzieci

Często zdarza się że osoby pijące posiadają własną rodzinę. Niekiedy są w trakcie jej zakładania. Uzależnienie jednak jest tak mocne, że bliscy oraz ich odczucia i emocje odchodzą na drugi plan. W społeczeństwie można zauważyć dzieci, które wykazują nienaturalne zachowania: są bojaźliwe, speszone, a niekiedy próbują się buntować, właśnie przez sytuację panującą w domu.

Jak bardzo pijący rodzice krzywdzą swoje dzieci? Czy klinika dla alkoholików może pomóc bliskim uzależnionego?

Dzieci i młodzież alkoholików

Pijący rodzice, to wielki problem dla wielu dzieci. Są one przede wszystkim bojaźliwe. Często zdarza się, że nie mają w ogóle poczucia bezpieczeństwa. W domach, w których panuje przemoc, dzieci są dręczone i wykorzystywane co znacznie wpływa na ich rozwój zarówno emocjonalny, intelektualny, jak i fizyczny. Po drugie, tacy nieletni nie mają zbyt wielu znajomych i przyjaciół. Są samotni, często odtrącani przez rówieśników. Sami wstydzą się problemu, jaki panuje w domu i nie wchodzą w relacje z innymi. Dzieci te doznają wiele cierpienia, żyją w stresie są niewyspana i często rozkojarzone. Sytuacja ta zazwyczaj nie ulega zmianie, do momentu, kiedy rodzice lub jeden z członków rodziny zostaje wysłany na leczenie uzależnień od alkoholu.  Jednak czy to jest korzystna sytuacja? Jak odwyk rodzica może odbić się na dziecku?

Przymusowa terapia alkoholowa najczęściej zmienia sytuację dziecka. W jednym wypadku na lepsze, w innym nie do końca. Często w takich okolicznościach dziecko zostaje samo, co oznacza, że trafi do domu dziecka lub rodziny zastępczej. Dla niektórych dzieci może być to wielka trauma, szok i przeżycie, które zmieni jego świat. Innym da nadzieję na lepsze jutro.

Dorosłe dzieci alkoholików

Syndrom ten rozpoznawany jest u osób, które wyjawiają charakterystyczne cechy już w dojrzałym wieku. Ich przeszłe życie mocno odbija się na obecnych poczynaniach, psychice czy osobowości. Często same zaczynają sięgać po alkohol, jak również muszą korzystać z pomocy, jaką jest terapia przeciwalkoholowa. DDA to najczęściej osoby, które chcą i muszą mieć wszystko pod kontrolą. Rządzą innymi, wydają polecenia, zachowują się, jakby wciąż byli nastolatkami, niekiedy są ofiarami, które uważają, że wszystko jest ich winą.

Dzieci z FAS

Kolejną grupą są dzieci, których matka spożywała alkohol podczas trwania ciąży. Wiedząc o tym nie zwracała uwagi na tryb życia i postępowanie. Terapia alkoholowa dla kobiet oraz przyszłych matek nie przyniosła skutku lub w ogóle nie była podjęta. U dzieci tych może rozwijać się choroba poalkoholowa, spowodowana uzależnieniem rodzica i dostarczaniem płodowi niewłaściwych substancji. Objawy i symptomy tych osób mogą się różnić w sposób indywidualny, jednakże głównymi cechami zaburzenia są: inny wygląd, szeroko rozstawione oczy, brak bruzdy nad górną wargą, wysokie czoło, ograniczenia intelektualne, problemy w nauce, depresje, powolny wzrost i wiele innych. Aby uniknąć tego rodzaju powikłań, kobita będąca w ciąży, a borykająca się z alkoholizmem, powinna pójść na odwyk alkoholowy.

Jak pomóc osobie chorej na alkoholizm?Jak uchronić dzieci przed niekorzystnymi skutkami alkoholizmu ich opiekunów?

Głównym zadaniem innych członków rodziny, szkoły, placówek opiekuńczych jest wykrycie problemu. Sami rodzice, którzy są uzależnieni nie wezmą spraw w swoje ręce. Potrzebna jest im pomoc. Zamknięty ośrodek dla alkoholików czy inna podobna instytucja może zmienić losy zarówno samego chorego, jak i jego rodziny. Terapia uzależnień od alkoholu pozytywnie wpływa na samego dorosłego, jego zdrowie, postrzeganie świata, wyznaczenie na nowo wartości, jak również bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój jego dzieci.

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl

Related Post