Jakie kursy powinien odbyć fizjoterapeuta?

W Polsce coraz większa grupa naszego społeczeństwa zaczyna uprawiać sport oraz przywiązuję większą wagę do swojego zdrowia fizycznego. Również z roku na rok nasze społeczeństwo się starzeje. Z tego powodu zapotrzebowanie na fizjoterapeutów rośnie z każdym kolejnym rokiem. Aby zdobyć uprawnienia fizjoterapeuty, należy oczywiście ukończyć odpowiednie studia, a przy okazji zaliczyć również niezbędne kursy oraz praktyki w tym zakresie. Jakie kursy okażą się pomocne, aby zostać w pełni wykwalifikowanym fizjoterapeutą?

Czy warto korzystać z kursów dla fizjoterapeutów?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Otóż tak, niewątpliwie każda osoba podejmująca się tego zawodu powinna na bieżąco aktualizować swoją wiedzę i podnosić swoje umiejętności. Współpraca z pacjentami w ramach tego zawodu może być naprawdę skomplikowana, a to przecież o zdrowie pacjentów chodzi tutaj najbardziej. Z tego względu regularne uczestniczenie w kursach dla fizjoterapeutów jest wręcz obowiązkowe.

Większość osób bardzo chętnie korzysta z różnych dodatkowych szkoleń czy też praktyk, w celu podniesienia swoich kwalifikacji. Jednak są również i takie osoby, które niechętnie podejmują się jakichkolwiek dodatkowych działań w tym kierunku. Uważają one bowiem, że ukończenie studiów w kierunku fizjoterapii jest w pełni wystarczające. Niestety jest to błędne myślenie, tak jak już wyżej sobie wspomnieliśmy. Oczywiście argumentem przeciwko odbyciu dodatkowych kursów może być ich cena, jednak tego typu wydatek powinien być wliczony w koszta już wcześniej, szczególnie jeśli zależy nam na ciągłym rozwoju.

Jakie kursy warto wybrać na początku?

Osoby idące na studia fizjoterapii nie zawszę zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo wymagający jest to kierunek. W dodatku nie wszyscy dobrze odnajdują się w tego typu pracy. Z tego powodu wraz z upływem kolejnych lat studiów, grupa osób początkowych na danym roku potrafi się znacznie uszczuplić. Jednak osoby, które wytrwają do końca, mogą liczyć na ogromne profity.

Warto również zaznaczyć, że osoby podczas trzech lat studiów są w stanie wybrać już swoją najlepszą gałąź specjalizacji w ramach fizjoterapii. Stąd dodatkowe kursy mogą działać na zasadzie wzmacniania już dobrych stron, dzięki czemu będziemy mogli specjalizować się w jednej konkretnej gałęzi, bądź też można doszkalać się w naszych słabych stronach, dzięki czemu poszerzymy znacząco swój zakres wiedzy. O tym, która opcja jest lepsza trzeba już się zastanowić indywidualnie. 

Oferta dodatkowych kursów dla fizjoterapeutów jest naprawdę bogata. Jakie kursy są więc zaliczane do najbardziej przydatnych? Spójrzmy na listę najbardziej popularnych szkoleń:

  • metoda Kaltenborn-Evjenth
  • PNF,
  • krótkodźwigniowe techniki manipulacyjne,
  • IAOM.

Powyżej wymienione kursy uchodzą obecnie za jedne z najbardziej przydatnych czy też najbardziej popularnych. Oczywiście są one różne i odnoszą się do zupełnie innych zagadnień. Dla jednych będą one przydatne, a dla drugich niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jaką dokładnie drogę obierzemy.

Ceny kursów dla fizjoterapeutów

Niestety koszta dodatkowych kursów dla fizjoterapeutów często mogą mocno nadwyrężyć nasz budżet. Szczególnie w przypadku, gdy uczęszczamy jeszcze na uczelnie i prowadzimy studenckie życie w pełnym wymiarze. W takim przypadku niejednokrotnie może przydać się jakakolwiek pomoc od osób trzecich, np. naszych rodziców bądź bliskich. W rzeczywistości warto posunąć się nawet do takiego kroku, ponieważ cel pieniędzy, które będziemy potrzebować jest naprawdę dobry. Inwestycja w siebie jest przecież tym, co jest dla nas najważniejsze. Nie ma nic bardziej wartościowego, niż ciągłe poszerzanie swoich umiejętności i kwalifikacji, niezależnie od dziedziny czy też kierunku, w którym działamy.

Jeżeli chodzi o dokładne koszta kursów dla fizjoterapeutów, to tutaj cena może się drastycznie wahać, w zależności od dokładnej specyfikacji szkolenia. Otóż biorąc za przykład kurs metody Kaltenborn-Evjenth to można go ukończyć już w cenie około 900 zł za jeden moduł. Kurs ten jest to pewnego rodzaju szkoła terapii manualnej i cieszy się ogromną popularnością w środowisku fizjoterapeutów. Dzięki temu szkoleniu można posiąść wiedzę z zakresu biomechaniki i anatomii stawów. Jest to świetny kurs dla osób początkujących,

Nieco droższym szkoleniem jest już kurs krótko dźwigniowych technik manipulacyjnych. Ten kurs pozwoli znacząco poprawić swoje umiejętności z zakresu terapii manualnej. Niestety jego cena jest również odpowiednio wyższa, ponieważ waha się w okolicach około 5500 zł za całe szkolenie. Mimo wszystko jest to świetne szkolenie nawet dla bardziej zaawansowanych już fizjoterapeutów i cieszy się naprawdę ogromną popularnością w tym środowisku. Jednak nie jest ono tak naprawdę dla wszystkich, ponieważ nie wszyscy dobrze odnajdą się wśród tego rodzaju technik manipulacyjnych. 

Wybór odpowiednich kursów dla fizjoterapeutów

W rzeczywistości kursy dla fizjoterapeutów są bardzo dobrym wyborem dla wszystkich osób, które pracują w ten sposób zawodowo. Jednak należy mieć na uwadze, aby odpowiednio dobrać dany kurs do naszych kompetencji oraz preferencji. Jak już powiedzieliśmy sobie powyżej, nie wszyscy stosują jedne i te same metody w swojej pracy z pacjentami. Z tego względu dobór odpowiedniego szkolenia wydaje się tutaj oczywisty. Nie warto wydawać pieniędzy na coś, czego tak naprawdę nie wykorzystamy do końca. Rozwijajmy się, szkolimy się, ale róbmy to wszystko z głową, a nie tylko i wyłącznie dla papierka!

 

Related Post