Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać? To pytanie pada z ust większości rodziców, którzy zapisują lub już zapisali swoje dziecko do szkoły muzycznej. Wbrew pozorom wybór instrumentu nie jest taki prosty, ponieważ należy to dokładnie przemyśleć, przede wszystkim mając na uwadze dobro dziecka, aby później tego nie żałowało.
Dziecku nie można narzucać wyboru instrumentu, ponieważ powinna być to przede wszystkim decyzja dziecka, bowiem gra na danym instrumencie powinna być przyjemnością, a nie udręką. Jaki instrument wybrać w szkole muzycznej? Przeczytaj niniejszy artykuł i rozwiej swoje wszelkie wątpliwości.
Czym różnią się instrumenty w szkole muzycznej i dlaczego wiek dziecka jest istotny?
Wybierając instrument dla dziecka w szkole muzycznej należy przede wszystkim mieć na uwadze wiek dziecka oraz stopień zaawansowania. Młodszym dzieciom nie zaleca się gry na instrumentach dętych – mowa tu o dzieciach, które mają mniej niż 6 lat. Wynika to z tego, iż płuca małych dzieci nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, przez co mogą mieć trudności z odpowiednim wydobyciem dźwięku. Instrumenty dęte są polecane starszym dzieciom, najlepiej takim, które mają dziesięć lat. Dla dziecka w wieku 6 lat i poniżej najlepszy jest instrument klawiszowy albo skrzypce. Natomiast dla starszych już nieco dzieci zaleca się gitarę czy perkusję https://artyz.pl/nauka-gry-na-perkusji-szczecin/ albo flet, które są nieco trudniejsze i bardziej wymagające niż wspomniane na przykład pianino.
Charakter dziecka a wybór instrumentu w szkole muzycznej
Instrument w szkole muzycznej jest bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy w takiej szkole. Przy wyborze instrumentu dla dziecka warto wziąć pod uwagę osobowość oraz charakter dziecka. Dlaczego? Ponieważ jeśli dziecko jest nieśmiałe, to nie będzie czuć się dobrze grając samemu. Dla nieśmiałych dzieci najlepszym rozwiązaniem są instrumenty o roli wspierającej, natomiast dla dzieci otwartych i śmiałych – trąbka czy flet. Co natomiast w przypadku dzieci, które cenią sobie niezależność? Dla takich dzieci idealne są instrumenty wyszukane oraz niecodzienne, takie jak waltornia czy obój. Istotne przy wyborze instrumentu są także zainteresowania dzieci i to, jakiej muzyki słuchają, jakie piosenki śpiewają i na jakim instrumencie chciałyby grać. Nie powinno się zmuszać dziecka do grania na instrumencie, którego ono nie lubi.
Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać?
Dziecko zaczynające naukę w szkole muzycznej nie będzie oczywiście mogło opanować wszystkich instrumentów w takim samym stopniu Przykładowo, do nauki gry na skrzypcach konieczna jest niezwykła precyzja oraz wyćwiczone palce, aby wydobyć czysty dźwięk. Niedoświadczeni uczniowie muszą starać się bardziej, aby opanować ten instrument.
Przeciwieństwem skrzypiec jest na przykład fortepian czy gitara https://artyz.pl/nauka-gry-na-gitarze-lodz-bydgoszcz/. Zresztą, nauka gry na fortepianie jest obowiązkowa na przykład na kierunkach wokalnych. Ponadto, fortepian jest idealny do każdego rodzaju muzyki jak i do jej komponowania. Minusem fortepianu jest jego wielkość oraz wysoka cena i nie można go wypożyczyć ze szkoły muzycznej. Z drugiej strony, można do domu zakupić niewielkie pianino czy keyboard. Bardzo często o wyborze instrumentu decyduje właśnie jego wielkość.
Jakie instrumenty są najczęściej wybierane w szkole muzycznej?
Aby dostać się do szkoły muzycznej, należy zdać odpowiednie egzaminy. Ponadto, bardzo często na dany instrument jest ograniczona liczba miejsc i w większości przypadków kandydatów do szkoły muzycznej jest więcej niż dostępnych miejsc, dlatego też warto pomyśleć, czy dziecko powinno wybrać jeden z mniej obleganych instrumentów, aby mieć większe szanse na dostanie się, czy nie brać tego pod uwagę, jeśli dziecko marzy właśnie o popularnym instrumencie.
Najczęściej wybierane instrumenty w szkole muzycznej to fortepian, gitara akustyczna oraz flet. Popularne są również skrzypce, klarnet oraz akordeon. Popularność danych instrumentów jest zazwyczaj taka sama zarówno w szkole prywatnej, jak i publicznej. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że dziecko nie jest zazwyczaj całkowicie “skazane” na tylko jeden instrument, ponieważ przystępując do egzaminów do szkoły muzycznej drugiego stopnia można wybrać inny instrument, niż ten, na którym grano w szkole pierwszego stopnia. Dlatego też można później wybrać inny instrument, a ich wybór jest zazwyczaj znacznie szerszy, niż na pierwszym stopniu, ponieważ uczeń posiada już duże doświadczenie oraz większą wydolność organizmu.
Wybór instrumentu a orkiestra i chór
Wybór instrumentu w szkole muzycznej jest także związany z pewnymi konsekwencjami, bowiem niektórzy uczniowie będą musieli uczestniczyć w chórze, a pozostali – w orkiestrze. Jest to zatem bardzo ważne, aby dziecko wiedziało, z czym również wiąże się wybór danego instrumentu.
Jeżeli dziecko ma problem z podjęciem decyzji, nie powinno się jednak martwić, ponieważ w starszych klasach istnieje możliwość podjęcia gry na drugim instrumencie. Jeśli natomiast dziecko lubi zarówno grać na instrumencie klawiszowym jak i śpiewać, to dobrym wyborem będzie wybór fortepianu.
Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach |
Mieszka I 62 |
71-011 Szczecin |
882077000 |
www.artyz.pl |