Kiedy okazuje się, że w samochodzie coś się zepsuło mamy do wyboru dwie opcje: albo kupić części zamienne albo oryginalne. Które rozwiązanie jest lepsze? Czy warto kupować zamienniki czy bezdyskusyjnie należy sięgnąć po oryginał? Czy niższa cena zamiennych części samochodowych nie jest czasem jedynie pozorną oszczędnością?
Jakie stosuje się oznaczenia części samochodowych?
Zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnych części samochodowych warto zapoznać się z ich oznaczeniami. Dzieli się je na cztery kategorie: O, Q, P lub Z https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/4/filtr-powietrza-obudowa. Oznaczenie O świadczy o tym, że części samochodowe są oryginalne i pochodzą bezpośrednio od producenta. Są one sprzedawane w ASO, czyli w autoryzowanej stacji obsługi. Najczęściej posiadają oznaczenie marki. Na arenie międzynarodowej zamiast oznaczenia O stosuje się symbol OE, pochodzący od słów “original equipment”. Symbol Q informuje o tym, że części produkowane są zgodnie ze standardami i specyfikacjami ustalonymi przez producenta. Są one sprzedawane w punktach handlowych i warsztatowych, lecz nie w ASO. Cechują się o 15 – 20% niższą ceną niż części ze znakiem O. W wielu przypadkach części zamienne Q schodzą z tych samych linii produkcyjnych co części z oznaczeniem O. W Europie zamiast polskiego oznaczenia Q obowiązuje skrótowiec OEM od angielskich słów “Original Equipment Manufacturer”, a w Unii Europejskiej OES, czyli Original Equipment Supplier. Następne w kolejności są części samochodowe oznaczone symbolem P. Posiadają one jakość, która jest porównywalna do oryginału. Te części samochodowe mogą być jednak wykonane przy użyciu odmiennej technologii i innego materiału niż części oryginalne. Niezależnie natomiast od sposobu wykonania, producent musi potwierdzić, że produkt pod względem jakościowym nie odbiega od oryginału. Wśród oznaczeń P można wyróżnić PJ, PT oraz PC. Pierwszy symbol informuje o tym, że dana część samochodowa jest polecana przez dystrybutora. PT i PC świadczy o posiadaniu certyfikatów europejskich stowarzyszeń, kolejno Thatcham i Centro Zaragoza. Części samochodowe z oznaczeniami ZJ i Z to zamienniki gorszej kategorii niż pozostałe. ZJ to zamiennik, który jest polecany przez dystrybutora. Posiada on wyższą jakość niż część z symbolem Z. Zarówno części samochodowe ZJ jak i Z mogą być produkowane przy zastosowaniu innych materiałów i technologii niż ma to miejsce przy produkcji części oryginalnych. Symbolem Z oznacza się wszystkie pozostałe zamienniki.
Czy trzeba obawiać się zamienników?
Popularne jest przekonanie, że tylko oryginalne części samochodowe są gwarantem długiego czasu eksploatacji. Jednak wadą oryginalnych części jest wysoka cena, przez co warto rozważyć wybór części zamiennych. Zamienniki muszą posiadać jakość porównywalną do części fabrycznych. Stosowanie oznaczeń daje nam gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być zakup części samochodowych z oznaczeniem Q. To, że produkowane są często na tych samych liniach montażowych co części z oznaczeniem O jest gwarantem jakości, a na dodatek ich cena jest niższa. Wiele osób obawia się, że jeśli zamiast oryginalnej części wybierze zamiennik to straci prawo do gwarancji samochodu. Obowiązujące od 1 listopada 2004 przepisy GVO zezwalają na to, żeby właściciele pojazdów mogli samodzielnie decydować o tym czy wymienią części na oryginalne czy zamienne. Nie skutkuje to utratą gwarancji. Trzeba jednak pamiętać o jednym warunku. Mianowicie można zastosować elementy porównywalnej jakości, ale decydując się na części samochodowe nieznanego pochodzenia, musimy liczyć się z ryzykiem utraty gwarancji.
Jak wybrać część zamienną?
Do wyboru właściwej części zamiennej przydatny może okazać się numer VIN. 17 znaków, które się na niego składają zawierają wszystkie istotne informacje takie jak m.in. kraj i rok produkcji. Podanie kodu VIN przy zakupie części samochodowych pomoże odnaleźć zarówno oryginalną część jak i zamiennik. Przy wyborze części nie wolno kierować się jedynie ceną. Obecnie na rynku nietrudno natrafić na oferty części zamiennych w bardzo niskich cenach, odbiegających od tych rynkowych. Powinno to od razu wzbudzić naszą czujność https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/32/korbowod-tulejka-korbowodowa. Tanie, nieoznakowane zamienniki to tylko pozorna oszczędność, która z czasem wygeneruje wyższe koszty. Przed zakupem warto sprawdzić czy dana część samochodowa posiada odpowiedni certyfikat. Jeżeli zamiennik takowego nie posiada to w przyszłości może się okazać, że zamiennik przyczyni się do poważnej awarii. Przykładowo paski rozrządu o słabej wytrzymałości mogą doprowadzić do awarii silnika i zniszczenia wielu jego podzespołów. Niska jakość przekłada się również na mniejsze bezpieczeństwo jazdy, szczególnie gdy zamiennik zastosowano w układzie hamulcowym. Nie warto jednak zniechęcać się do zamienników. Należy jedynie pamiętać, że jeżeli zapadnie decyzja o wyborze części zamiennych to należy zwrócić uwagę na oznaczenia i certyfikaty jakości, które są udostępniane przez dystrybutorów. Przed zakupem warto skonsultować się z mechanikiem lub innym specjalistą. Jeżeli natomiast najbezpieczniej będziemy czuć się kupując części oryginalne wystarczy udać się do ASO.