Łamliwe paznokcie – co stosować?

Łamliwe paznokcie – co stosować?

Paznokcie, zarówno u rąk, jak i stóp, mają styczność z różnymi czynnikami, co czyni je podatnymi na uszkodzenia i osłabienie. Z drugiej strony są elementem, który niekiedy pomaga w diagnozie chorób, np. grzybicy. Łamliwe i kruche paznokcie niekiedy wskazują również na istotne niedobory w organizmie. Jakie są przyczyny łamliwych paznokci? Co na nie stosować?

Paznokcie – jak są zbudowane?

Paznokcie stanowią warstwę ochronną dla opuszków. Zabezpieczają je zwłaszcza przed czynnikami mechanicznymi i fizycznymi. Ich głównym budulcem jest białko zwane keratyną. Płytka paznokciowa potrzebuje jednak pełnego odżywienia, aby zachować mocną i silną strukturę. Dlatego też na jej kondycję wpływają niedobory niektórych substancji, np. cynku czy witaminy A.

Płytka paznokciowa otoczona jest przez warstwę skóry, tzw. wał paznokciowy. Miejsce to potocznie określa się jako “skórki”.

Łamliwe paznokcie – jakie są ich przyczyny?

Niektóre z przyczyn łamliwych paznokci są wspólne zarówno dla paznokci stóp, jak i dłoni. Należą do nich:

  • kontakt z detergentami i innymi środkami chemicznymi;
  • częste moczenie płytki paznokciowej (np. podczas zmywania lub w basenie);
  • niewłaściwie wykonany pedicure i manicure, przeprowadzony np. z użyciem drażniących substancji lub bez zachowania odpowiednich zasad higieny;
  • korzystanie z kosmetyków do paznokci o niskiej jakości;
  • manicure hybrydowy, żelowy i akrylowy – po ich ściągnięciu płytka zawsze jest bardzo słaba i łamliwa. Paznokcie potrzebują wówczas silnego odżywienia i regeneracji;
  • niedobory w diecie, zwłaszcza pod kątem takich witamin i minerałów jak: cynk, miedź, żelazo, krzem, selen; witamina A, E oraz z grupy B;
  • niewłaściwa technika skracania i piłowania paznokci lub wykonywanie tych czynności nieodpowiednimi akcesoriami (np. korzystanie z pilników metalowych czy piłowanie paznokci w dwóch kierunkach);
  • uszkodzenia mechaniczne, powstające np. po uderzeniu się o coś lub pod wpływem długotrwałego nacisku na płytkę paznokciową;
  • choroby w obrębie płytki paznokciowej – najczęściej jest to grzybica;
  • schorzenia ogólnoustrojowe, wpływające na pogorszenie kondycji całego organizmu, np. cukrzyca.

Dodatkowo tendencję do kruchych i łamliwych paznokci u dłoni nasila obgryzanie zarówno skórek jak i płytki paznokciowej. W przypadku słabej kondycji paznokci stóp, przyczyną może być również zbyt ciasne obuwie. Może ono nie tylko zwiększać łamliwość paznokci, ale również prowadzić do tzw. onycholizy, czyli odwarstwiania się płytki paznokciowej.

 

Łamliwe paznokcie – co stosować?

W przypadku łamliwych paznokci warto przede wszystkim zastanowić się nad źródłem problemu i spróbować go wyeliminować. Następnie należy zadbać o wzmocnienie i regenerację płytki paznokciowej.

W tym celu najlepiej sprawdzają się gotowe preparaty, przeznaczone do kruchej i łamliwej płytki. Ich zadaniem jest odbudowa i wzmocnienie struktury całego paznokcia, dzięki czemu staje się twardszy i mniej podatny na dalsze uszkodzenia. Produkty aplikuje się bezpośrednio na płytkę paznokcia.

Jeśli przyczyną są niedobory witamin i minerałów to warto zadbać o lepiej zbilansowaną dietę. Można również skorzystać z suplementacji przeznaczonej do wzmocnienia paznokci – są to gotowe suplementy, zawierające mieszankę najważniejszych substancji dla odbudowy płytki paznokciowej (m.in. cynk, krzem, witamina A itd.). Należy pamiętać również o odpowiednim skróceniu paznokci.

Łamliwe paznokcie a grzybica

Zanim wykonasz krok ku pielęgnacji, sprawdź wcześniej, czy na płytce paznokciowej nie występują zmiany chorobowe, wskazujące m.in. na grzybicę.

Poza samą łamliwością i kruchością paznokci, przybierają one barwę nieco żółtą, białą lub brązową. Po zaobserwowaniu takich objawów, należy wybrać zdecydować się na preparaty przeciwgrzybicze. Warto również odwiedzić podologa.

Łamliwe paznokcie a wizyta u podologa – jak przebiega?

Z problemem łamliwych paznokci o podłożu grzybiczym warto udać się do podologa. Specjalista oceni stopień zaawansowania choroby i zaleci odpowiednie leczenie. U podologa istnieje również możliwość skorzystania z zabiegów odbudowujących płytkę paznokciową, m.in. rekonstrukcji paznokcia.

Zabieg polega na odpowiednim opracowaniu i zabezpieczeniu płytki paznokcia. Oto jak przebiega:

  1. Na początku podolog nadaje im odpowiedni kształt (np. skraca), następnie nakłada specjalną masę, na naturalną płytkę paznokcia.
  2. Po utwardzeniu masy, podolog nadaje odpowiedni kształt paznokciom.

Dzięki takiemu zabiegowi płytka zostaje zabezpieczona przed wpływem szkodliwych czynników ze środowiska i może się zregenerować we własnym tempie.

Łamliwe paznokcie – jak temu zapobiegać?

Zmniejszenie ryzyka kruchych i łamliwych paznokci zależy przede wszystkim od odpowiedniej profilaktyki. Należy unikać czynników, pogarszających ich kondycję.

W przypadku kontaktu z różnymi detergentami warto pamiętać o założeniu rękawiczek. Na co dzień dobrze jest wybierać wygodne i odpowiednio dopasowane obuwie. Należy również stale obserwować czy zmianom w obrębie płytki paznokciowej, nie towarzyszą inne, dodatkowe objawy.

Related Post