Medycyna estetyczna – kiedy powinniśmy się nią zainteresować?

The cosmetologist makes the procedure Microdermabrasion of the facial skin of a beautiful, young woman in a beauty salon.Cosmetology and professional skin care.

Medycyna estetyczna stanowi dziedzinę wiedzy, która bardzo często jest mylona z chirurgią plastyczną. Wszystko ze względu na to, że – podobnie, jak ona – ma ścisły związek z urodą człowieka. Nie towarzyszy ludzkości od tak dawna, jak mogłoby się wydawać. Jej powstanie przypisuje się rokowi 1989, kiedy to odkryty został botox, mający zastosowanie w upiększaniu elementów twarzy i choć wtedy wystąpił swoisty “boom” na nią, zabiegi zbliżone do tych aktualnie praktykowanych wykonywało się już tysiące lat temu. W Starożytnym Egipcie na przykład zęby wybielano moczem, a zmarszczki usuwano poprzez odpowiednie mechaniczne rozciąganie twarzy.

W tym krótkim poradniku opiszemy, czym różni się medycyna estetyczna od niemal bliźniaczego jej odpowiednika, ale też jakich zabiegów możemy się podjąć w jej obrębie.

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna – czym tak właściwie się różnią?

Największą różnicą, jaką wykazuje się medycyna estetyczna w stosunku do chirurgii plastycznej jest stopień ingerencji w ciało osoby podejmującej się działań w jej ramach. Wszelkie zabiegi odbywające się w jej obrębie (niektóre z nich przedstawiamy pokrótce w dalszej części tego poradnika) zakładają uzyskanie efektu tymczasowego, a nie trwałego – takiego, który można pozyskać przez mocno nieinwazyjne działania. Rozwój medycyny estetycznej pozwolił jej wypracować mnóstwo technik stanowiących zamiennik zabiegów kojarzonych do tej pory wyłącznie z chirurgią plastyczną.

Podczas gdy chirurgia plastyczna zajmuje się największymi problemami, medycyna estetyczna bierze pod uwagę wyłącznie te mniejsze. Doskonale można to zobrazować na przykładzie powiększania piersi – podczas sięgania po chirurgię plastyczną można finalnie uzyskać dowolny ich rozmiar (na przykład poprzez wszczepienie implantu). Medycyna estetyczna pozwala z kolei na dokonywanie delikatnych, sięgających zaledwie jednego rozmiaru zmian, wyłącznie na najmniejszych piersiach.

W medycynie estetycznej stosuje się zabiegi nie pozostawiające po sobie żadnego śladu – po tych wykonywanych w obrębie chirurgii plastycznej bardzo często zostają blizny. Jedne znikają z czasem, inne z kolei towarzyszą nam już zawsze.

Podstawowe zabiegi w obrębie medycyny estetycznej

W obrębie medycyny estetycznej możliwe jest do przeprowadzenia mnóstwo różnych zabiegów ściśle związanych z wyglądem zewnętrznym. Ta branża medycyny stale ewoluuje i szuka nowych technik i sposobów na osiąganie jeszcze bardziej spektakularnych efektów i choć już teraz jest w stanie podjąć się wykonania mnóstwa działań, do tych najbardziej popularnych zaliczyć można:

  • redukcję tkanki tłuszczowej – w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, w której celem pozbycia się tłuszczu dosłownie się go wysysa, medycyna estetyczna zakłada zastosowanie preparatów mających na celu pobudzić organizm do jego skutecznego spalania. Bardzo często sięga się chociażby po ultradźwięki, poniekąd zmuszają ciało do wydalenia komórek tłuszczowych. Zabieg ten jest bezbolesny;
  • lifting skóry twarzy – zabieg ten polega na dostarczeniu skórze bodźców, które stymulowały by odnowę skóry poprzez wyzwalanie samonaprawczych jej właściwości. Nic nie jest tu naciągane oraz sztucznie napinane;
  • powiększanie piersi – odbywa się na zasadach wspomnianych przez nas powyżej, z naciskiem na to, że posiada pewne limity. Choć więc jest całkowicie bezbolesne, dotyczy wyłącznie małe piersi, a zakres powiększenia ogranicza się do maksymalnie jednego rozmiaru;
  • podnoszenie powiek – wykorzystuje się do tego technologię plazmową, która jest bardzo skuteczna, a nie zakłada użycia skalpela na którymkolwiek etapie zabiegu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że większość zabiegów odbywających się w ramach medycyny estetycznej nie ma charakteru trwałego, a pierwotny stan skóry powoli będzie wracał. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by te zabiegi regularnie powtarzać – zwłaszcza, że są one nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

Kiedy sięgnąć po medycynę estetyczną?

Po medycynę estetyczną powinniśmy sięgać za każdym razem, gdy mamy ochotę na poprawę wyglądu w stosunkowo ograniczonym i niewielkim zakresie. Choć ciężko jest określić limity związane z zakresem jej działania, z uwagi na jej mniejszą inwazyjność względem chirurgii plastycznej, to ją powinniśmy traktować jako tę pierwszą opcję, zawsze weryfikując, czy osoby specjalizujące się właśnie w niej będą w stanie podjąć się wykonania zmian, których my oczekujemy. Dopiero jeśli uzyskamy odmowę, powinniśmy szukać innych metod, choć z pewnością nie będą one tak przyjazne naszemu ciału.

Podsumowanie

Od czasu swojego powstania (a tak właściwie popularyzacji) medycyna estetyczna rozwija się w fenomenalnym tempie, obecnie stanowiąc realną, skuteczną i bardzo często wybieraną alternatywę znacznie bardziej inwazyjnej chirurgii plastycznej. Jeżeli i my planujemy lekkie modyfikacje w swoim wyglądzie, warto byłoby, gdybyśmy najpierw zainteresowali się właśnie medycyną estetyczną – być może będzie dało się ich dokonać bez mocno agresywnego podejścia? Nawet jeśli miałyby one mieć charakter tymczasowy, warto spróbować ich na własnej skórze.

 

M-estetic medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl

Related Post