Różne rodzaje bram garażowych

Dzisiaj każdy właściciel samochodu musi zadbać o miejsce jego przechowywania. I oczywiście nie ma lepszego pomieszczenia niż własny garaż. Ale oprócz ścian w garażu musi być również brama garażowa. Którą bramę lepiej zainstalować w garażu? Dziś rynek oferuje szeroki wybór na każdy gust i każdą kieszeń. Producenci wykonują różne modele, dlatego czasami trudno zdecydować, który rodzaj bram garażowych będzie najlepszy. Oczywiście większość kupujących stawia cenę na pierwszym miejscu, ale specjaliści zalecają, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na niezawodność i jakość bramy. Dziś można znaleźć następujące modele bram: segmentowe, dwuskrzydłowe, rolowane, typu wahadłowego.

Rodzaje bram garażowych

Aby zrozumieć, którą bramę garażową wybrać, należy poznać wszystkie zalety i wady konkretnego modelu bramy.

Rozsuwane bramy garażowe

Dwuskrzydłowe bramy na zawiasach to tradycyjny i najpopularniejszy model. Dzięki prostej konstrukcji bramy te są również najbardziej przystępne cenowo. Nowoczesne bramy skrzydłowe wykonane są z metalu, w którym znajduje się otwór na wejście lub wyjście.

Segmentowe bramy garażowe

Bramy garażowe segmentowe to konstrukcja z paneli stalowych, wewnątrz których znajduje się styropian. Podczas produkcji takim bramom nadaje się wygląd podłużnych paneli, które po otwarciu lub zamknięciu są wygięte. Po złożeniu bramy montowane są pod sufitem garażu. Różnica w stosunku do innych modeli polega na tym, że ten rodzaj bramy jest montowany wewnątrz garażu, a nie na zewnątrz.

Rolowane bramy garażowe

Bramy rolowane działają w taki sam sposób, jak rolety na oknach. Rolety garażowe są najczęściej stosowane w zakładach produkcyjnych ze względu na ich zwrotność i oszczędność miejsca w garażu.

Brama garażowa typu wahadłowego

Brama garażowa typu wahadłowego wykonana jest z blachy. Działa zgodnie z następującym schematem: podczas otwierania lub zamykania porusza się wzdłuż prowadnic. Oś pionowa porusza się równolegle do ścian, a oś pozioma równolegle do sufitu. Wszystkie bramy tego typu są wyposażone w mechanizm odpowiedzialny za cały ruch.
Wszystkie rodzaje bram mają wiele zalet, ale decyzja o tym, którą bramę garażową lepiej wybrać, zależy od preferencji i możliwości finansowych.

Polecamy także:

Rodzaje segmentowych bram garażowych

Wielu kupujących decyduje się na segmentowe bramy garażowe. Nie jest to zaskakujące, ponieważ ich wybór to świetne i niedrogie rozwiązanie dla garażu. Główne zalety tego typu bram to:

  • Prosta i lekka konstrukcja.
  • Instalacja wewnętrzna i oszczędność miejsca w garażu.
  • Wyposażone w czujniki bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej

Trzeba pamiętać, że taki wybór wymaga więcej czasu niż nie pięć minut. Dlatego wybierając bramę garażową należy zwrócić uwagę na niektóre funkcje:

  • Automatykę do bram segmentowych najlepiej kupić w tym samym sklepie, co same bramy segmentowe.
  • Bramy skrzydłowe powinny być instalowane, gdy można zapewnić dość duży obszar, ponieważ podczas otwierania / zamykania potrzebują miejsca na manewry.
  • Bramy typu podnoszonego-obrotowego mają znaczny ciężar, dlatego warto wzmocnić fundament w miejscach ich mocowania.

Materiały do bram garażowych

Drewniane bramy garażowe mają tradycyjny, atrakcyjny wygląd, który z pewnością przyciągnie uwagę przyjaciół, rodziny i sąsiadów. Ale czy to właściwy wybór? Brama garażowa jest wystawiona na deszcz, śnieg i grad. Dlatego mogą zostać zdeformowane, gnić i rozszerzać się pod wpływem wilgoci. To znacznie obniża ich wygląd. Nie wspominając o koniecznej konserwacji. Muszą być pomalowane i bejcowane, co kilka lat. Utrzymanie drewnianej bramy garażowej wymaga, zatem dużo czasu i pieniędzy.

Aluminiowe bramy

Aluminiowe bramy garażowe są dość trwałe, wytrzymują nieprzyjemną pogodę, nie odkształcają się, nie gniją i nie rozszerzają się pod wpływem wilgoci. Ponadto są znacznie tańsze. Nie oznacza to, że aluminium nie powoduje problemów. W lecie bardzo szybko można się przekonać, że aluminium bardzo pochłania ciepło. Dzięki temu w garażu jest gorąco. Aluminiowe bramy garażowe nie mają wystarczającej wytrzymałości mechanicznej. Grad, silny wiatr mogą ją uszkodzić.

Stalowa brama

Stalowe bramy garażowe są idealne, mają wiele opcji dostosowywania, takich jak panele, wkładki do okien i kolory, w tym drewniane wykończenia. Podobnie jak drzwi aluminiowe, stalowe bramy garażowe mają bardzo niskie koszty utrzymania. Nie będą się deformować, gnić ani rozszerzać pod wpływem wilgoci i nigdy nie będą wymagały malowania. Ponadto bramy stalowe są energooszczędne. Mają rdzeń z pianki, dzięki czemu garaż jest szczelny, utrzymując w środku ogrzane lub schłodzone powietrze. Zmniejszy to koszty rachunków za prąd i ochroni wszystkie przedmioty przechowywane w garażu.

Brama z włókna szklanego

Jedną z łatwiejszych opcji jest brama garażowa z włókna szklanego. Jedną z rzeczy, której jej brakuje, jest wydajność energetyczna, nie są one dobrymi izolatorami ciepła. Wiadomo również, że bramy garażowe z włókna szklanego stają się kruche po wystawieniu na działanie niskich temperatur.

Related Post